Blog

2017’de SDN’e Geçmeniz İçin 10 sebep!

2017’de SDN’e Geçmeniz İçin 10 sebep!

SDN (Software Defined Networking - Yazılım Tanımlı Ağlar), bilişim sektöründeki en popüler konulardan biri. SDN’e geçiş yapmanız için işte size 10 sebep:


  1. Kurumsal Ağların yazılım tabanlı kontrolü, eski yönetim konsolları ve komut satırı arayüzlerinden (CLI) çok daha esnek bir yönetim imkanı sunuyor.
  2. SDN standartlarıyla uyumlu bir ağ, birden fazla SDN kontrol uygulamasıyla yönetilebiliyor. Aksi durumda her ağ platformunun kendi yönetim konsolu ve komutları olması, üreticiye olan bağımlılığı arttırıyor ve ağ yönetimini daha da karmaşık hale getiriyor. SDN kullanımı bu sebeple çok daha iyi bir seçenek.
  3. Veri merkezleri, geleneksel istemci-sunucu mimarisinden, sunucular arasındaki trafiğin (doğu-batı trafiği) daha yoğun olduğu modellere yönelmekte. Bu durum daha ölçeklenebilir bir ağa ve kaynak paylaşımı için daha gelişmiş ilkelere (policy) ihtiyaç doğuruyor. Bu ihtiyaçlar, SDN çözümlerini ön plana çıkartıyor.
  4. IT departmanlarının özel, karma ve genel bulut ortamlarına geçme eğilimi giderek artıyor. Şirket yönetimleri, Amazon, Microsoft ve Google gibi genel bulut hizmeti veren firmalardan gördükleri self-servis IT, çevik uygulamalar ve hizmetleri, aynı servis seviyeleriyle kendi IT departmanlarından talep ediyor. SDN, IT çevikliğini arttırmada ve self-servis IT hizmetleri sunma konusunda kilit bir rol oynuyor.
  5. Şirketler iş zekası ve karar alma konusunda büyük veri uygulamalarına giderek daha büyük yatırımlar yapıyor. Bu tip uygulamalar, yüzlerce sunucunun arasında çok büyük paralel işlem gücüne ihtiyaç duyuyor. Büyük veriyi işlemek, ağ üzerinde büyük baskı yaratıyor, yüksek kapasite ve otomasyon ihtiyacını arttırıyor. Tüm bu ihtiyaçlar, yine SDN’i işaret ediyor.
  6. Daha verimli, daha çevik ve daha yüksek performanslı bir kurumsal ağ için SDN başrolü oynuyor.
  7. SDN, operasyon ve toplam sahip olma maliyetlerini azaltıyor. Kurumsal ağınızda yapacağınız ilke (policy) değişikleri, çok daha kısa zamanda çok daha az personelle gerçekleştirilebiliyor.
  8. SDN sayesinde iş süreçleri hızlanıyor. Bu sayede şirketinizin rekabet gücü ve çevikliği artıyor.
  9. SDN, ağ güvenliğinin otomasyonunu sağlayarak riskinizi düşürüyor.
  10. SDN kullanımı, ağınızın erişilebilirliğini arttırıyor (increased availability). Örnek olarak, sanal ağları fiziksel ağlardan ayırmanın sayısız faydalarından biri, mevcut ağ akışını bozmadan ve ağı servis dışı bırakmadan, fiziksel ağda değişiklik yapma imkanı sunması.

SDN altyapısı için geniş bir çözüm sağlayıcı ekosistemine ihtiyaç duyuluyor. Bu sebeple, standartları destekleyen, açık bir çözümü tercih etmek, size daha geniş bir çözüm yelpazesi sunuyor.


 2393,    20  Oca  2017 ,   Veranet Blog
Murat Gürsoy

Web site: www.veranet.com.tr

Boğaziçi Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümünden mezun olduktan ve uzun yıllar Bilişim sektöründe satış ve pazarlama görevlerinde bulunduktan sonra; üç yılı aşkın süredir Tümleşik İletişim, Kurumsal Ağlar, Vido Konferans Sistemleri, Dijital Pazarlama, Sosyal Medya Strateji ve Planlama, ve İçerik Yönetimi konularında danışmanlık hizmeti sunmaktayım. Veranet Teknoloji A.Ş.'de Satış Uzmanı olarak görev yapmaktayım.

http://www.linkedin.com/in/muratgursoy

http://twitter.com/MuratGursoy2

https://plus.google.com/+MuratGursoy1/posts

 

Yorum Ekle

Veranet Logo
 

bilgi@veranet.com.tr

+90 850 722 7600

İstanbul Merkez:
19 Mayıs Mh. Sümer Sk.
Zitaş İş Mrk. No:3A/6
34736 - Kadıköy / İstanbul - Türkiye

Navigasyon için tıklayınız